Episodios

  • Jak wywołać "genetyczną" OSTEOPOROZĘ? Instrukcja postępowania.
    May 16 2025

    W natłoku różnego rodzaju pomylonych rekomendacji płynących od wielu organizacji łatwo zapomnieć, że po drugiej stronie znmajdują się odbiorcy, którzy często nie mają wiedzy, aby ocenić ich trafność. W tym przypadku jest to kobieta, która za nic w świecie nie potrafiła zrozumieć, że sama doprowadziła do osteoporozy swoim postępowaniem. Jej nawyki mogą być wręcz traktowane, jako instrukcja wywołania osteoporozy.


    Más Menos
    22 m
  • Serotonina niszczy libido i erekcje? O SSRI, dopaminie i popędzie seksualnym
    May 15 2025

    Send us a text

    Czas wskoczyć w fascynujący świat neuroprzekaźników! W tym odcinku opowiadam, jak różne receptory serotoniny i dopaminy wpływają na libido, erekcję, motywację i nastrój. Dlaczego leki przeciwdepresyjne potrafią wyłączyć popęd seksualny jak światło w łazience? Jaką rolę odgrywają receptory 5-HT2A i 5-HT2C? I co mają z tym wspólnego mastocyty, stres, estrogeny albo tryptofan?

    Nie zabraknie oczywiście barwnych opisów tego, jakie leki, zakazane substancje czy zwykłe suplementy działają na plus lub minus, jeśli chodzi o libido — u kobiet i u mężczyzn.

    Más Menos
    37 m
  • KOLAGEN: ten na skórę, ten na stawy. UC-II? Rybi? Przewodnik + dawkowanie
    May 14 2025

    Send us a text

    Czy każdy kolagen działa tak samo? A może typ i źródło mają kluczowe znaczenie?

    W tym odcinku przyglądam się różnym formom kolagenu – od hydrolizowanych peptydów po niezdenaturowany UC-II – oraz badaniom naukowym, które oceniają ich skuteczność. Pokazuję, który kolagen najlepiej wspiera stawy, a który skórę. Podpowiadam, kiedy i czy warto łączyć typy I, II i III oraz jak długo trzeba go suplementować, by zauważyć efekty.

    Dowiesz się m.in.:
    – czym różni się kolagen pod względem pochodzenia, tj. z kurczaka, ryb, bydła i świń,
    – jak działa UC-II i kiedy warto go stosować (tj. kolagen niezdenaturowany),
    – jakie kombinacje kolagenu mogą mieć sens,
    – co mówi aktualna literatura naukowa.

    Más Menos
    27 m
  • Jak Wykryć Choroby Układu Pokarmowego: przewodnik po badaniach. Zwalcz biegunki, zatwardzenia i bóle
    May 12 2025

    Chroniczne choroby układu pokarmowego potrafią zupełnie sparaliżować życie człowieka. Biegunki, zatwardzenia, wzdęcia, dyskomfort, pierdy śmierci to zaledwie wierzchołek dolegliwości, z jakimi muszą borykać się dotknięte nimi osoby. Często dochodzą również kłopoty towarzyszące, jak niedobory żywieniowe spowodowane gorszym wchłanianiem pokarmu, np. anemia. W skrajnych przypadkach mogą być to z kolei nowotwory jelita grubego lub żołądka. W odcinku tym omówię, jak diagnozować najpopularniejsze choroby układu pokarmowego.

    Más Menos
    34 m
adbl_web_global_use_to_activate_T1_webcro805_stickypopup