• Borczyn w gminie Kije. Szukamy śladów smoka
    Feb 15 2025
    Wieś Borczyn leżąca w dzisiejszej gminie Kije w dawnych czasach stanowiła własność jakiegoś Borka, który być może był rycerzem. W XV wieku Długosz zapisał, że wioska należała do kapituły katedralnej w Krakowie. Z miejscowością związana jest też legenda jak żywo przypominająca historię z Krakowa.
    Show more Show less
    14 mins
  • Smerdyna. Unikalny kamieniołom
    Feb 8 2025
    Wieś Smerdyna powstała w XII wieku, jako osada smerdów. To od nich prawdopodobnie pochodzi nazwa miejscowości. Smerd to średniowieczne określenie grupy ludzi o niskim statusie społecznym. Dziś miejscowość znana jest z niezwykłego kamieniołomu.
    Show more Show less
    14 mins
  • Janików i tajemnice tamtejszych szybów
    Feb 1 2025
    Na początku w Janikowie wydobywano krzemień. Pozostałością z tego okresu są głebokie szyby. Dopiero w póżniejszych latach janikowskie kamieniołomy zaczęły słynąć z wydobywania wapienia kredowego – popularnie zwanego tutaj piaskowcem janikowskim.
    Show more Show less
    13 mins
  • Przyłęk i Przyłęczek, czyli gdzie jest skarb?
    Jan 25 2025
    Przyłęk i Przyłęczek to dziś dwie miejscowości leżące niedaleko od Wodzisławia. Znaleziono tam mi.in. skarb, ale my odszukamy też pozostałości dworu.
    Show more Show less
    15 mins
  • Miedzianka: był tam arcyksiążę i ekipa filmowa
    Jan 19 2025
    Miedzianka w gminie Chęciny od kilkuset lat była miejsce pracy górników. Niewiele osób jednak wie, że kopalnię wizytował arcyksiążę Karol Franciszek Józef, który był ostatnim cesarzem austro-węgier. A juz zapewne nikt nie wie, że używano tam polskiego materiału wybuchowego.
    Show more Show less
    12 mins
  • Połaniec i historia odkrytego tam węgla
    Jan 13 2025
    Na Podskalu wykopano węgiel, a w Ogrójcu powstał nawet szyb kopalniany gotowy do wydobywania „czarnego złota”. To tylko fragment historii odkrytego w Połańcu węgla.
    Show more Show less
    12 mins
  • Międzygórz: odkrywamy tajemnice zamku i śmierci jego właściciela
    Jan 4 2025
    Początki warowni giną w mrokach dziejów. Być może w tym miejscu znajdował się w czasach pierwszych Piastów gród obronny? Jedno jest pewne: w XIV wieku, w czasach Kazimierza Wielkiego, w tym miejscu istniał już murowany zamek. Pewen jest też, że tragiczna śmiercią zginął jego ostatni właściciel.
    Show more Show less
    13 mins
  • Wąsosz i Janów. Szukamy zaginionej pary młodej i skarbu!
    Dec 28 2024
    Dawniej w okolicy było kilka źródeł wody. Do dziś pozostały dwa. Warto je odwiedzić. Warto też poszukać skarbu ukrytego podczas Powstania Styczniowego.
    Show more Show less
    12 mins