Episodes

  • ABC groznawstwa
    Aug 14 2024

    Kto z nas nie pokłócił się z rodziną lub przyjaciółmi przy partycje w Monopoly? No właśnie...! Spójrzmy zatem na fenomen gier - planszowych, komputerowych itd. - z perspektywy groznawczej!

    Groznawstwo to jeden z najmłodszych kierunków studiów na UAM w Poznaniu, który w rozmowie z Michałem Larkiem reprezentowali Alicja i Kacper z Groznawczego Koła Naukowego "GEKON".

    Show more Show less
    45 mins
  • Borewicz i inne słynne pojazdy
    Aug 7 2024

    Historia motoryzacja w wersji nie tylko dla graciarzy! Michał Larek porozmawiał z Antonim Hartmanem, który studiuje na Wydziale Historii UAM. Posłuchaj tej ciekawej rozmowy o historii automobilizmu czy - szerzej - transportu lądowego! Jeśli myślisz, że studiowanie historii to tylko wkuwanie dat, to ta rozmowa wyprowadzi Cię z błędu!

    Show more Show less
    47 mins
  • Technologia ma służyć człowiekowi!
    Jul 30 2024

    Miłosz i Nikodem ze Studenckiego Koła Naukowego ERRNO z Wydziału Fizyki UAM prezentują swoje dokonania w zakresie urządzeń techniki komputerowej. A tych mają całkiem sporo! Najbardziej znany z nich to System Nauki Strzelectwa "Minerwa", który został dopuszczony do wykorzystania w szkołach w ramach Edukacji dla Bezpieczeństwa. Oprócz tego z rozmowy dowiecie się także o ciekawych zastosowaniach druku 3D, np. w archeologii.

    Show more Show less
    36 mins
  • Na tropie futuroprzestępstwa
    Jul 25 2024

    Czy przeczytaliście politykę prywatności urządzeń, z których korzystacie? Czy słusznie pozostawiamy troskę o bezpieczeństwo danych korporacjom technologicznym? Jakie wolności indywidualne zostaną utracone w budowie życia w wersji smart? Posłuchaj rozmowy Michała Larka z doktorantką prawa Magdaleną Błaszczak z UAM Poznań.

    Show more Show less
    40 mins
  • Sztuka przetrwania według niesporczaków
    Jul 18 2024

    Niesporczaki to fascynujące bezkręgowce, które posiadają zdolność przetrwania w niemal wszystkich warunkach!

    Wrzątek? Próżnia kosmiczna? Skrajnie niskie temperatury? A może cyjanek? Żadna z tych rzeczy niesporczakom nie jest straszna! W tle tych ciekawostek usłyszycie nie mniej pasjonujące wątki dotyczące procesów starzenia się, regeneracji, odporności czy... wiecznej młodości!

    Show more Show less
    38 mins
  • FXTAS, czyli podstępna choroba
    Jul 17 2024

    FXTAS - cóż to takiego? Podstępna choroba neurodegeneracyjna, która bywa mylona z Alzheimerem czy demencją. Katarzyna Tutak jest doktorantką ze Szkoły Doktorskiej Nauk Przyrodniczych UAM oraz Wydziału Biologii UAM, gdzie bada m.in. choroby, których źródło tkwi w naszym DNA.

    Show more Show less
    39 mins
  • Chodźcie na spacer kwantowy!
    Jul 4 2024

    Na naszym kanale trwa Tydzień Kwantowy, a to są Jan oraz Jędrzej, którzy z dużą swadą opowiadają o niezwykle intrygujących, choć złożonych, arkanach fizyki kwantowej. Jeśli interesują Was takie tematy jak: relacja fizyka kwantowa a fizyka klasyczna, informacja kwantowa, komputer kwantowy czy niemal popkulturowy już Kot Schroedingera, to ten odcinek jest dla Was!

    Show more Show less
    37 mins
  • Magia fizyki kwantowej
    Jul 2 2024

    "Magia fizyki kwantowej" z udziałem Patrycji, Emila oraz Krzysztofa, czyli trojga doktorantów z Instytutu Spintroniki i Informacji Kwantowej wchodzącego w skład Wydziału Fizyki UAM! Opowiedzą i - co najważniejsze - objaśnią wszystkie nurtujące Was kwestie związane z mechaniką kwantową, teleportacją kwantową czy spintroniką!

    Show more Show less
    43 mins