Episodes

  • Spacerkiem po mieście - Cmentarz Żydowski
    Dec 18 2024
    Przez wiele lat radomscy Żydzi nie mieli swojego cmentarza. Grzebani byli na żydowskich nekropoliach w Przytyku i Kozienicach. Dopiero w 1831 roku, gdy w mieście wybuchła epidemia cholery, dla wyznawców religii mojżeszowej wyznaczono miejsce pochówku przy trakcie kozienickim na terenie ówczesnej wsi Gołębiów. Czyta Dorota Rokita.
    Show more Show less
    4 mins
  • Spacerkiem po mieście - Hotel Sandomierski
    Dec 17 2024
    Ten najbardziej znany, a w swoim czasie najelegantszy w mieście to Hotel Europejski. Otwarty 1 grudnia 1898 roku przez Karszów, w należącej do nich kamienicy przy ówczesnym Placu Cerkiewnym, dziś Plac Konstytucji 3 Maja. Równie wielkim zainteresowaniem przyjezdnych cieszył się hotel rzymski przy ulicy Lubelskiej 15, obecnie ulica Czeromskiego 15. Czyta Dorota Rokita.
    Show more Show less
    3 mins
  • Spacerkiem po mieście - Kamienica Podworskich
    Dec 16 2024
    Budynek przy ulicy Lubelskiej 37, obecnie ulicy Żeromskiego, został wzniesiony w latach 1866-1867 według projektu budowniczego gubernialnego radomskiego, architekta Antoniego Kacpra-Wąsowskiego dla Andrzeja i Teofili Podworskich, właścicieli apteki pod Białym Orłem. Czyta Dorota Rokita.
    Show more Show less
    4 mins
  • Spacerkiem po mieście - Kamienica Glogierów
    Dec 14 2024
    W 1914 roku przy obecnej ulicy Sienkiewicza 12 stanął nowy dom ówczesnego wiceprezydenta Radomia Macieja Glogiera 1869-1940. Wybitnego prawnika, działacza społecznego, senatora II RP, wieloletniego prezesa Radomskiego Towarzystwa Dobroczynności, skrzypka i wiolon czelisty. Glogier po powrocie ze studiów w Warszawie, w kamienicy Balińskich i Heplów przy ulicy Lubelskiej 46, obecnie Żeromskiego, założył amatorską orkiestrę. Czyta Dorota Rokita.
    Show more Show less
    3 mins
  • Spacerkiem po mieście - Izba Skarbowa Radomska, Bank Handlowy S.A
    Dec 13 2024
    W latach 60. XIX wieku we wszystkich guberniach Królestwa Polskiego, na podstawie carskiego ukazu i na wzór rosyjski, powoływano Izby Skarbowe. Izba Skarbowa Radomska w miejsce zlikwidowanej Warszawskiej Komisji Skarbowej powstała 13 lipca 1869 roku. Jej siedzibą od początku była dwukondygnacyjna kamienica o bogatym wystroju elewacji z ornamentem okuciowym przy ulicy Lubelskiej 41, obecnie ulica Żeromskiego 41. Czyta Dorota Rokita.
    Show more Show less
    3 mins
  • Spacerkiem po mieście - Hotel Rzymski
    Dec 12 2024
    Hotel Rzymski, jeden z najstarszych i najwytworniejszych hoteli w Radomiu, został otwarty przy ulicy Lubelskiej 15, obecnie ulica Żeromskiego 15, w budynku wzniesionym w pierwszej połowie XIX wieku. Miał pierwszą kategorię – rząd. Początkowo był to zajazd prowadzony przez Jana Wróblewskiego. W 1875 roku obiekt przejął, wyremontował i przebudował zięć właściciela A. Obrębski. Czyta Dorota Rokita.
    Show more Show less
    3 mins
  • Spacerkiem po mieście - Fabryka Drutu i Gwoździ Eliasza Tenenbauma
    Dec 11 2024
    Jednoosobowa firma Fabryka drutu i gwoździ Eliasz Tenenbaum została zarejestrowana w sądzie w styczniu 1922 roku. Jej siedzibą były trzy budynki przy ulicy Miłej 10. Tenenbaum produkował tu gwoździe, drut i hacele. Hacel hak wkręcany w podkowę zapobiegający ślizganiu się konia, a jego wyroby były znane i cenione w całej Polsce. Czyta Dorota Rokita.
    Show more Show less
    3 mins
  • Spacerkiem po mieście - Elektrownia
    Dec 10 2024
    Elektrownia miejska przy ulicy Traugutta, obecnie Kopernika 1, która została wybudowana na początku XIX wieku, była ważną inwestycją z punktu widzenia rozwoju Radomia. Nie wiadomo, kto zaprojektował obiekt. Budynek został wybudowany w stylu neogotyckim, z dekoracyjnej cegły, styl tzw. robau. Hale produkcyjne powstały według jednolitych norm, z zachowaniem ceglanego detalu ozdobnego. Umowa na jej budowę została zawarta w kwietniu 1900 roku między magistratem a Rosyjskim Towarzystwem Elektrycznym Unią. Czyta Dorota Rokita.
    Show more Show less
    4 mins