• Misja - pierogi
    Feb 20 2025
    Będzie o pierogach z Kielc, które lecą w kosmos z dr Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Będzie też o konkursie ogłoszonym przez kielecki magistrat na mural upamiętniający lot w kosmos Polaka, ale i kieleckich pierogów. Dzisiaj o pracy nad powstaniem liofilizowanych pierogów. Dlaczego początkowo pierogi nie chciały współpracować i w próżni wybuchały? Goście: Sławosz Uznański-Wiśniewski, Laura Godek, Agata Wojda.
    Show more Show less
    10 mins
  • Druk 3D-od figurki zwierzaka do superbohatera
    Feb 13 2025
    „Pokolenie jutra” to okazja do pokazywania nowych technologii ale i młodych ludzi, których te technologie fascynują Co dziś? Humadoidalny robot, zbroja superbohatera, drzewo genealogiczne na bazie ciągu Fibonacciego, czy koneckie zabytki w małej skali – to tylko niektóre z obiektów wydrukowanych na drukarce 3D przez Bartka Bocheńskiego, które przez najbliższy miesiąc można oglądać w Galerii „Na Piętrze” Koneckiego Centrum Kultury.
    Show more Show less
    10 mins
  • Stacje dla elektryków
    Feb 6 2025
    Dzisiaj kolejny odcinek z cyklu elektromobilności. Czy budowanie stacji ładowania nadąża za zwiększającą się liczbą samochodów elektrycznych w mieście? Czy „elektryki” są przyszłością i jaka jest przewaga „hybryd”? Wreszcie czy polskie samochody elektryczne mają szansę na seryjną produkcję? Gość: Profesor Sławomir Karyś z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej.
    Show more Show less
    14 mins
  • Ile kosztuje przerobienie starego auta na pojazd elektryczny?
    Jan 31 2025
    W „Pokoleniu jutra” tym razem specjalny kącik dla domowych wynalazców. Sprawdzimy ile kosztuje przerobienie starego auta na pojazd elektryczny. Czy taką „samoróbką” można jeździć po polskich drogach? Jak pojazdy elektryczne mogą być wykorzystywane w przemyśle i czy wózki widłowe mogą być autonomiczne? Odpowiedzi na te pytania będziemy szukać na Politechnice Świętokrzyskiej.
    Show more Show less
    11 mins
  • Samochody elektryczne wzbudzają duże emocji
    Jan 23 2025
    Samochody elektryczne wzbudzają duże emocje, jedni widza w nich nadzieję na ekologiczny, zielony transport, a dla innych są jeżdżącymi bombami, które grożą samozapłonem i których nie da się ugasić. Spróbujemy zgłębić ten temat w rozpoczynającym się właśnie cyklu. Dzisiaj przypomnimy doświadczenia Politechniki Świętokrzyskiej. W Kielcach powstały zarówno samochody elektryczne jak i hybrydowe, między innymi przerobiono poloneza na samochód elektryczny i hybrydowy. Jak to się stało, że właśnie w Świętokrzyskiem prowadzono pierwsze takie testy w kraju? Profesor Sławomir Karyś z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej.
    Show more Show less
    12 mins
  • Czy rolnictwo to dobra nisza dla inżynierów?
    Jan 19 2025
    Dzisiaj kolejne odwiedziny Politechniki Świętokrzyskiej. Czy rolnictwo to dobra nisza dla inżynierów? Mogą realizować projekty maszyn na potrzeby rolników? Maszyna to robienia słomek ze słomy, do ekologicznych oprysków czy sonicznego usuwania pestek z wiśni, zapraszam Profesor Jakub Takosoglu, dziekan Wydziału Mechatroniki i budowy Maszyn Politechniki Dr inż. Łukasz Nowakowski na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn.
    Show more Show less
    9 mins
  • W jakich branżach wykorzystywana jest sztuczna inteligencja?
    Jan 9 2025
    Dzisiaj odwiedzimy Politechnikę Świętokrzyską i sprawdzimy jak wygląda tam dydaktyka. To jedna z niewielu uczelni, gdzie uczniowie mają laboratoria które przypominają prawdziwą fabrykę. W klasach są napędy hydrauliczne, pneumatyczne, roboty przemysłowe. Uczniowie dowiadują się jak programować roboty by rozpoznawały kształty i z taśmy wybierały konkretne elementy do produkcji. Jak wygląda przyszłość przemysłu, czy roboty zastąpią ludzi i będą wykonywać ciężką fizyczna pracę W jakich branżach wykorzystywana jest sztuczna inteligencja? Czy wiedzieliście, że nawet w automatycznych skrzyniach biegów czy układach hamulcowych jej elementy już dawno temu były na rynku? Gościem dr hab. Jakub Takosoglu, prof. PŚk, dziekan Wydziału Mechatroniki i budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej
    Show more Show less
    10 mins
  • Robot Murarz
    Jan 2 2025
    Może murować ściany budynków od rana do wieczora, sięga na wysokość 3 metrów i bez problemu mieści się w drzwiach – robot do murowania to najnowsza maszyna, która powstała na Politechnice Świętokrzyskiej i ma być odpowiedzią na brak chętnych do pracy na budowie. Gośćmi: Dr hab. Jakub Takosoglu, prof. PŚk, dziekan Wydziału Mechatroniki i budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej i Dr hab. inż. prof. Piotr Woś.
    Show more Show less
    12 mins