Episodes

  • Nowa Dekada: #59 Sprawiedliwość i prawo
    Nov 11 2024

    W #59 odcinku “Nowej Dekady” będziemy rozmawiać o meandrach prawa i sposobach rozumienia sprawiedliwości. Nie będzie nas przy tym interesowała bieżąca polityka czy aktualny konflikt na ten temat, a filozoficzna refleksja nad miejscem i znaczeniem prawa oraz sposobem rozumienia sprawiedliwości. Będziemy dyskutować na temat wpływu antropologicznych założeń na przyjmowaną koncepcję prawa. Nie zabraknie także refleksji na temat sposobów legitymizacji prawa oraz na temat prawa międzynarodowego. Zapraszamy!

    Show more Show less
    1 hr and 17 mins
  • Nowa Dekada: #58 Płytki umysł
    Oct 15 2024

    W ND #58 wracamy do tematyki oddziaływania techniki na życie społeczne. Rozmawiamy o książce: “Płytki umysł: jak internet wpływa na nasz mózg” autorstwa Nicholasa Carra, która opisuje oddziaływanie wybranych technologii na nasz sposób myślenia o świecie. Dyskutujemy o jej mocnych i słabych stronach. Wspominamy także o nowej książce Jonathana Haidta “The Anxious Generation: How the Great Rewiring of Childhood Caused an Epidemic of Mental Illness”.

    Show more Show less
    1 hr and 16 mins
  • Nowa Dekada: #57 Czy liberalizm zawodzi?
    Oct 11 2024

    W kolejnym odcinku “Nowej Dekady” rozmawiamy o książce Patrica Deneena “Dlaczego liberalizm zawiódł?”. Zastanawiamy się nad historyczno-ideowymi źródłami liberalizmu, śledzimy wpływ koncepcji stanu natury na sposób rozumienia człowieczeństwa i jednostki. Dyskutujemy o wpływie liberalizmu na życie społeczne. Analizujemy relację pomiędzy liberalizmem i demokracją.

    Show more Show less
    1 hr and 16 mins
  • Nowa Dekada: #56 Kant nieoczywisty
    Jul 21 2024

    W #56 odcinku “Nowej Dekady” będziemy rozmawiać o Immanuelu Kancie. Naszym gościem będzie Wojciech Kozyra, asystent w Zakładzie Filozofii Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego i autor książki “Kant wobec judaizmu i chrześcijaństwa na tle oświecenia niemieckiego”.

    Na kanwie wspomnianej książki będziemy rozmawiać o mniej znanych aspektach myśli Kanta. Zastanowimy się nad jego stosunkiem do religii i oświecenia. Porozmawiamy też o sposobie interpretowania twórczości Kanta oraz o tym w jaki sposób popularne interpretacje pomijają istotne aspekty jego sposobu myślenia.

    Show more Show less
    1 hr and 13 mins
  • Nowa Dekada: #55 Zwierzęta
    Jun 23 2024

    W #55 odcinku ND rozmawiamy z Joanną Andrusiewicz, filozofką, bioetyczką, redaktorką, menadżerką badań naukowych, której zainteresowania dotyczą między innymi etycznych wyzwań związanych z prowadzeniem badań naukowych nad zwierzętami. W czasie audycji rozmawiamy o stosunku ludzi do zwierząt. Zastanawiamy się jak odkrycia Darwina i współczesne badania nad poznawczymi możliwościami zwierząt wpłynęły na sposób rozumienia zwierząt, m. in. postawiły pod znakiem zapytania zarówno model zwierząt jako kartezjańskich robotów, jak i przekonanie o istnieniu ogromnego dystansu pomiędzy ludźmi i zwierzętami. Zwracamy też uwagę na to jak rozumienie człowieczeństwa oraz zakres istot objętych naszą empatią wpływało na nasz stosunek do zwierząt.

    Show more Show less
    1 hr and 18 mins
  • Nowa Dekada: #54 Architektura transformacji
    Jun 8 2024

    W #54 odcinku “Nowej Dekady” rozmawiamy o architekturze transformacji. Naszym gościem będzie Anna Cymer historyczka architektury i autorka książki “Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji”. Wspólnie zastanawiamy się nad relacją pomiędzy historycznie rozumianym okresem transformacji a postmodernistycznymi prądami w architekturze. Rozmawiamy o tym jak to się stało, że architektura postmodernistyczna tak szybko (i nierzadko brzydko) się zestarzała? Skąd wziął się tak duży zapał do jej budowania i nie tak odległego w czasie niszczenia czy przebudowywania? Które budynki postmodernistyczne zasługują na szczególne wyróżnienie a także jak dbać o architektoniczne dziedzictwo okresu transformacji w Polsce?

    Show more Show less
    1 hr and 18 mins
  • Nowa Dekada: #53 Filozofia głupoty
    May 28 2024

    W najnowszym odcinku “Nowej Dekady” gościmy dr Tommaso Ostillio, ekonomistę i filozofa pracującego w Akademii Leona Koźmińskiego. Rozmawiamy o filozoficznym ujęciu głupoty. Zastanawiamy się czym jest głupota, w jaki sposób łączy się z racjonalnością i inteligencją. Przypominamy koncepcje Daniela Kahnemana, który opisał różnice pomiędzy różnymi rodzajami rozumowania – intuicyjnym, związanym z bezpośrednim doświadczeniem (system I) oraz bardziej abstrakcyjne rozumowanie (system II). Analizujemy wpływ internetu na możliwości poznawcze i potencjał obrony przed głupotą. Na koniec przywołujemy pewne potencjalne społeczne pożytki wynikające z głupoty.

    Show more Show less
    1 hr and 15 mins
  • Nowa Dekada: #49 Efektywny altruizm
    May 7 2024

    Tym razem zastanawiamy się nad etycznymi wymiarami pomagania innym. Rozmawiamy o efektywnym altruizmie oraz jego utylitarnych podstawach. Zastanawiamy się nad podobieństwami i różnicami między longtermizmem i efektynym altruizmem. Oceniamy te koncepcję z perspektywy innych etyk. Rozmawiamy o przyczynach popularności efektywnego altruizmu wśród odnoszących sukcesy właścicieli startupów czy handlarzy kryptowalutami.

    Show more Show less
    1 hr and 18 mins