Episodes

  • Żerniki w gminie Baćkowice
    Feb 9 2025
    Pierwsze pisane wzmianki o miejscowości pochodzą z 1339 roku. Wtedy to król Kazimierz Wielki parafował ugodę benedyktynów ze Św. Krzyża dotyczącą kilku wiosek. Sprawy własnościowe były tu bardzo zawiłe. Swoje wpływy mieli m.in. biskupi włocławscy, a po Powstaniu Styczniowym majątek otrzymał słynny rosyjski generał Aleksander Uszakow. Do Żernik w gminie Baćkowice zapraszają Cezary Jastrzebski i Robert Szumielewicz.
    Show more Show less
    36 mins
  • Wilczyce
    Feb 2 2025
    Miejscowość jest położona na żyznych, lessowych glebach Sandomierszczyzny. Ślady osadnictwa sięgają tu kilku tysięcy lat wstecz, do czasów paleolitu - do kultury magdaleńskiej. Jednak pierwsze wzmianki pisane pochodzą dopiero z XIII wieku. Do nazwy wioski nawiązuje m.in. legenda związana z królową Jadwigą, która często przebywała w tych okolicach. Do Wilczyc zapraszają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz.
    Show more Show less
    40 mins
  • Największe bitwy z rosyjskim zaborcą cz. 2
    Jan 26 2025
    Mijają 162 lata od wybuchu powstania styczniowego, jednego z największych zrywów narodowowyzwoleńczych w historii naszego kraju. Wśród wielu bohaterskich, zasłużonych postaci są: Jadwiga Prendowska i Anna Henryka Pustowójtówna. Na szlak powstańców styczniowych zapraszają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz.
    Show more Show less
    43 mins
  • Największe bitwy z rosyjskim zaborcą cz. 1
    Jan 19 2025
    162 lata temu, 22 stycznia 1863 roku, wybuchł jeden z największych zrywów narodowo – wyzwoleńczych w historii Polski. Powstanie Styczniowe zapisało się bohaterską kartą przede wszystkim w województwie świętokrzyskim. To tu rozgrały się największe bitwy z rosyjskim zaborcą. Śladami m.in. generała Mariana Langiewicza podążają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz.
    Show more Show less
    42 mins
  • Czuszów w gminie Pałecznica
    Jan 13 2025
    Początki miejscowości sięgają XIII wieku. Za czasów Jana Długosza istniały tu dwa dwory rycerskie. W swojej historii należała m.in. do rodów Glińskich, Dmebińskich i Trzebińskich. Bardzo ciekawy jest spis ludności z 1790 roku pokazujący jak funkcjonowała osada i jakie funkcje pełniły osoby ją zamieszkające. Do Czuszowa zapraszają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz.
    Show more Show less
    44 mins
  • Śladami imion: Kacpra, Melchiora i Baltazara
    Jan 6 2025
    Trzech Króli to jedno z najstarszych świąt w tradycji chrześcijańskiej. Na Wschodzie obchodzone było już w III wieku. Trzej Królowie, Trzej Mędrcy, Trzej Magowie – to według tradycji chrześcijańskiej osoby, które miały podążać za Gwiazdą Betlejemską, aby pokłonić się narodzonemu Chrystusowi i przekazać mu dary. Śladami imion: Kacpra, Melchiora i Baltazara podążają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz.
    Show more Show less
    47 mins
  • Lelów
    Jan 5 2025
    Lelum polelum – to nie są opowieści dziwnej treści, ale historia nazwy miasta związana z bóstwami słowiańskimi. Jego początki też nie są oczywiste, bo dzisiejsza osada pojawia się w XIV wieku, ale o tej starszej wiemy już znacznie wcześniej. To tu przybywają setki Chasydów z całego świata do grobu cadyka Dawida Bidermanna. Do Lelowa zapraszają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz.
    Show more Show less
    43 mins
  • Sobków
    Jan 4 2025
    41 mins