#ASPLodz

By: #ASPLodz | Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi | Eco Make
  • Summary

  • Eco Make — rozmowy z projektantami, designerami, artystami, dydaktykami, specjalistami w swojej dziedzinie, czułymi obserwatorami i aktywistami społecznymi. Wspólnym mianownikiem jest refleksja nad teraźniejszością, przyszłością oraz ekologią i zrównoważonym rozwojem. ASPiracje — podcast o zdolnych absolwentach Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zastanawiasz się, jaki wybrać kierunek studiów i czy ASP jest dla Ciebie? Ten podcast to także swoisty przewodnik po studiowaniu. Podcast przygotowuje Marta Pokorska-Jurek — autorka książek, absolwentka i dydaktyczka ASP, socjolożka i design managerka.
    #ASPLodz | Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi | Eco Make
    Show more Show less
activate_Holiday_promo_in_buybox_DT_T2
Episodes
  • Eco Make | Można się smucić. dra Łucja Lange
    Nov 20 2024


    Jak to jest z kwestią żałoby w świecie nastawionym na kult życia i młodości? Czym jest ekożałoba i komu potrzebne są kręgi żałoby? 🫥

    Odpowiada dra Łucja Lange z Uniwersytetu Łódzkiego.

    Łucja Lange

    Doktora socjologii UŁ, absolwentka podyplomowego Studium Psychologii Zwierząt przy Interdyscyplinarnym Centrum Badań Zachowania się Zwierząt i Ludzi w Warszawie, magistra etnologii i antropologii kulturowej oraz teatrologii na Uniwersytecie Łódzkim. Weganka.

    Ukończyła także szkolenie specjalistyczne pierwszego stopnia w zakresie "Profilowanie kryminalne nieznanych sprawców przestępstw", SWPS w Warszawie.

    Łucja Lange interesuje się relacjami międzygatunkowymi w tym komunikacją (animal studies, vegan sociology), dobrą śmiercią i doświadczeniem żałoby (death studies), doświadczeniem utraty (choroba, umieranie, inne rodzaje straty, również bezdomność, czy działania XR – extinction rebellion), różnorodnością, cielesnością i płcią kulturową (gender studies, socjologia i antropologia zmysłów), posthumanizmem i nowym materializmem, humanistyką cyfrową oraz sztuką.

    Marta Pokorska-Jurek

    Redaktorka podcastów popularnonaukowych oraz o tematyce kulturalnej, autorka książek i słuchowisk. Socjolożka, absolwentka m.in. Total Design Management w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Absolwentka ASP Łódź, dydaktyczka.

    Obiecane linki do podcastu:

    🩶 https://www.langelucja.pl

    ⚱️ https://instytutdobrejsmierci.pl

    🫏 https://open.spotify.com/episode/3K7R4wv3RYCjdAgP0P7WG7?si=984hcRalQf2VbXUgJkTjog (bardzo ciekawy podcast o żałobie po osobach zwierzęcych!)

    🪽 https://open.spotify.com/episode/1dRrXhZ096GdU7GlbVrnk9?si=ZrkarOgzQACtB3-LBh28AQ (kolejny świetny podcast, tym razem o tym, jak badać relacje międzygatunkowe)


    #asppodcast #ecomake #stories #łódź #ekożałoba #lucjalange #weganizm #śmierć #żałoba

    Show more Show less
    42 mins
  • Eco Make | Ucząc się od Łodzi. Opowiada dr Adam Mazur
    Aug 22 2024

    Czego możemy nauczyć się od Łodzi? Na czym polega specyfika tego miasta? Jakie jest podejście łodzian do rewitalizacji? I jak Łódź odczytują algorytmy sztucznej inteligencji? O ulicy Włókienniczej, łódzkiej kulturze oraz humorze łodzian opowiada dyrektor Instytucji Kultury InLodz21, dr Adam Mazur.

    Adam Mazur

    Krytyk i historyk sztuki, amerykanista. Od 2013 roku wykłada na Wydziale Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu im. M. Abakanowicz. W prowadzonych zajęciach koncentruje się na fotografii współczesnej, historii książki fotograficznej, wystawiennictwie i praktykach kuratorskich, a także krytyce artystycznej i sztuce współczesnej. Wraz ze studentami i doktorantami UAP redaguje magazyny postmedium.art (od 2018) oraz polishphotobookreview.com (od 2020). W latach 2018-2021 redaktor naczelny magazynu „BLOK” (blokmagazine.com). W latach 2013-2018 redaktor naczelny magazynu „SZUM”. W latach 2004-2011 redaktor naczelny magazynu „Obieg”. W latach 2002–2013 kurator warszawskiego CSW Zamek Ujazdowski. Od 2013 r. pracuje jako kurator niezależny (m.in. wystawy Anety Grzeszykowskiej w PGS Sopot, Artura Żmijewskiego w Muzeum Współczesnym Wrocław, Piotra Uklańskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie). Redaktor antologii, katalogów i autor książek m.in. Kocham fotografię (2008, 2009), Historie fotografii w Polsce 1839–2009 (2010), Decydujący moment. Nowe zjawiska w fotografii polskiej po roku 2000 (2012), Głębia ostrości. Eseje o fotografii polskiej po 1945 roku (2014), Po końcu fotografii (2018), Okaleczony świat. Historie fotografii środkowoeuropejskiej 1839–2018 (2019). W 2019 roku wraz z Łukaszem Gorczycą i Natalią Żak kuratorował w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury wystawę Fotoblok. Europa Środkowa w książkach fotograficznych. Wystawa pokazywana była także w Muzeum Sztuki w Ołomuńcu (2020) oraz w Galerii Narodowej w Wilnie (2021).


    Marta Pokorska-Jurek

    Redaktorka podcastów popularnonaukowych oraz o tematyce kulturalnej, autorka książek i słuchowisk dla dzieci. Socjolożka, absolwentka m.in. Total Design Management w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej.

    #asppodcast #ecomake #stories #łódź #inLodz21 #AdamMazur #uczącsięodłodzi #włókiennicfza #rewitalizacja


    Autorem wykorzystanej fotografii jest Łukasz Sokół.

    Show more Show less
    38 mins
  • Eco Make | Jak sztuczna inteligencja wpływa na branżę kreatywną? I czy jest bardziej eko? Marcin Łunkiewicz
    Aug 5 2024

    Dlaczego warto wprowadzić AI do edukacji szkolnej i akademickiej oraz jak zastosowanie nowych technologii wpływa na rynek pracy i powstawanie nowych zawodów? Jak wykorzystanie czatu GPT może przyczynić się do przyhamowania globalnego ocieplenia? Między innymi właśnie te wątki poruszam z Marcinem Łunkiewiczem.


    Marcin Łunkiewicz

    wizjoner, twórca cyfrowy, producent filmowy, właściciel firmy mimo.ooo, która stworzyła pierwszą na świecie reklamę, opartą wyłącznie o prompty, czyli pisemne komendy dla Sztucznej inteligencji; wykładowca akademicki (Uniwersytet Warszawski, Akademia Ateneum w Gdańsku).


    W rozmowie mowa o:

    REKLAMIARA 35 - Marcin Łunkiewicz, czy sztuczna inteligencja potrafi się zgubić w akcji

    https://youtu.be/VPiklN_04yk?feature=shared

    Reklama

    https://www.mimo.ooo/case-studies/adamed-maxon-forte-ai-tv-ad


    Marta Pokorska-Jurek

    Redaktorka podcastów popularnonaukowych oraz o tematyce kulturalnej, autorka książek i słuchowisk dla dzieci. Socjolożka, absolwentka m.in. Total Design Management w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej.

    #asppodcast #ecomake #stories #reklama #czatgpt #sztucznainteligencja #AIreklama #marcinłunkiewicz

    Show more Show less
    50 mins

What listeners say about #ASPLodz

Average customer ratings

Reviews - Please select the tabs below to change the source of reviews.